Na czym polega ubezpieczenie od utraty dochodu?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które towarzyszy kredytobiorcy nawet przez 30 lat. Na przestrzeni tak długiego okresu może wystąpić wiele niekorzystnych zdarzeń, które spowodują trudności w spłacie raty. Nie sposób przewidzieć wszystkiego. Na szczęście można ubezpieczyć się przed problemami finansowymi. Służą do tego ubezpieczenia od utraty dochodu. Jakie są warunki takiego ubezpieczenia? Kto może się ubezpieczyć? Zapraszamy na krótki przewodnik, w którym odpowiadamy na te pytania.

Co to jest ubezpieczenie od utraty dochodu?

Ubezpieczenie od utraty dochodu jest produktem, który najczęściej towarzyszy kredytowi hipotecznemu. Bank umożliwia skorzystanie z oferty przygotowanej przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe podczas podpisywania umowy o kredyt hipoteczny. Takie ubezpieczenie może być też dostępne jako oddzielny produkt. Jednak to właśnie kredyt hipoteczny jest najczęstszym powodem korzystania z ubezpieczenia. Oferty ubezpieczeniowe mogą różnić się między sobą w zależności od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Konstrukcja ubezpieczenia jest jednak zawsze podobna. Osoba ubezpieczona odprowadza składkę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczalnia opłaca ratę kredytu za ubezpieczonego kredytobiorcę w przypadku utraty przez niego źródła stałego dochodu.

Jakie są zasady ubezpieczenia od utraty dochodu?


Utrata dochodu rozumiana jest najczęściej jako zwolnienie z dotychczasowego miejsca pracy. Ubezpieczenie od utraty dochodu może nie działać w określonych przypadkach. Odszkodowania nie otrzymamy w przypadku, kiedy zwolnienie z pracy nastąpiło z naszej inicjatywy. Innym powodem wykluczającym z otrzymania odszkodowania jest zwolnienie z pracy z powodu działań wojennych. Zaletą takiego ubezpieczenia jest jednak elastyczność. Do zawarcia umowy nie są wymagane żadne badania lekarskie. Kwota ubezpieczenia jest zależna od wniosku ubezpieczającego. Na jej wysokość może mieć wpływ wiek ubezpieczającego, rata kredytu i zakres wnioskowanej ochrony. Oferta ubezpieczenia może być niedostępna dla przedstawicieli wybranych zawodów. Szczegółowe informacje znajdują się w warunkach ubezpieczenia przygotowanych przez towarzystwa.

Podsumowując, ubezpieczenie chroniące przed utratą dochodu zapewnia większy spokój każdemu posiadaczowi kredytu hipotecznego. Składka ubezpieczenia nie powinna być dotkliwa do budżetu domowego. Dzięki ubezpieczeniu można zachować ciągłość w spłacie kredytu i ustrzec się nieprzyjemności. Z pewnością warto rozważyć takie rozwiązanie nawet w przypadku, kiedy nie jest wymagane przez bank.