OC dla rowerzysty

Lubisz długie wycieczki rowerowe, a może po prostu cenisz rower jako miejski środek transportu? Sprawdź, czym jest OC dla rowerzysty oraz po co i gdzie możesz je nabyć.

Co to OC dla rowerzysty?

OC rowerzysty to ubezpieczenie, które w dłuższym okresie może okazać się niezwykle przydatne. Zapewnia bowiem finansową ochronę przed następstwami szkód spowodowanych przez rowerzystę podczas jazdy. Może to być potrącenie pieszego, zarysowanie samochodu lub nawet uszkodzenie sprzętu elektronicznego (np. smartfona) na skutek wypadku. Kupujący ma możliwość wykupu ubezpieczenia również od uszkodzeń nie własnego, a wypożyczonego roweru miejskiego lub od nieszczęśliwych zdarzeń losowych wynikłych na skutek uprawiania sportów wysokiego ryzyka, jak np. MTB (więcej).

Dlaczego warto?

W Polsce miłośnicy jednośladów nie mają obowiązku wykupu ubezpieczenia. Jednakże  nabycie OC stanowi – jak wspomniano wyżej – skuteczną ochronę przed większością finansowych tarapatów w jakie można wpaść na skutek korzystania z roweru. Pozwala swobodnie planować i uczestniczyć w ulubionych wycieczkach rowerowych, sportach, dojazdach do pracy bez konieczności martwienia się ewentualnymi zdarzeniami losowymi jakie mogą nas spotkać jako użytkowników rowerów.

Jak znaleźć i jaka jest cena OC?

Ubezpieczenie OC dla rowerzystów jest jednym z popularniejszych, dlatego potencjalny zainteresowany nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty dla siebie. Można wymienić tutaj chociażby takie towarzystwa jak Link4, Aviva, PZU czy TUW. Warto zapoznać się ze stroną pewnienarower.pl oraz porównywarkami ubezpieczeń, takimi jak np. mubi.pl.

Cena OC zależna jest od wielu czynników. Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia należy uwzględnić:

  • wiek roweru;
  • rodzaj roweru;
  • okres, w którym OC ma obowiązywać;
  • obszar (Polska/Europa/świat)

Widełki kosztowe są zatem zależne od różnorodnych czynników, ale jednocześnie nie są zbyt wysokie. Przeciętnie wystarczy już około 20 – 30 złotych rocznie, dodatkowe koszty generuje wybór dodatkowych, płatnych opcji. Do podstawowego OC wiele towarzystw oferuje pakiety typu Assistance lub Casco, pełniące niejako funkcję uzupełniającą. Np. Assistance umożliwia skorzystanie z bezpłatnego transportu uszkodzonego sprzętu oraz samą jego naprawę; Casco rozszerza ubezpieczenie o sytuacje, w których uszkodzenie roweru nie wynika z winy użytkownika, np. w przypadku aktu wandalizmu. Warto wziąć je pod uwagę.

OC dla rowerzysty – podsumowanie

OC rowerzysty pozwala uporać się z finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych podczas korzystania z roweru. Chociaż nie jest obowiązkowe, zapewnia poczucie bezpieczeństwa pozwalające cieszyć się samą przyjemnością korzystania z tego środka transportu. Liczne towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę potrzeby miłośników jednośladów, zapewniając różnorodną ofertę OC, dostępną w Internecie. Ze względu na stosunkowo niską cenę  korzystania z OC, warto uniknąć potencjalnych problemów i je zakupić, a także zapoznać się z pakietami Assistance i Casco.