Każdy radca prawny musi wiedzieć, że nawet nieświadomie, ale może swoimi czynnościami wyrządzić klientom szkodę. W tym wypadku mają oni pełne prawo do dochodzenia swoich praw. Właśnie dlatego tak istotne jest posiadanie przez niego ubezpieczenia OC. Co trzeba wiedzieć o tej polisie dla osób wykonujących zawód radcy prawnego?
Jak zgłosić szkodę?
Co zrobić kiedy dojdzie do szkody? Należy działać błyskawicznie! Jeśli pojawi się sytuacja, w której klient może wystąpić z roszczeniami wobec radcy prawnego, przez popełniony przez niego poważny błąd, radna musi sprawę zgłosić bez chwili zwłoki swojej agencji ubezpieczeniowej. Trzeba pamiętać, aby w zgłoszeniu umieścić wszelkie informacje dotyczące szkody oraz jej wysokości. Termin zgłoszenia szkody to tylko 7 dni, licząc od chwili wystąpienia roszczeń od klienta. A co jeśli przekroczymy ten termin? Zakład ubezpieczeniowy może nie wypłacić odszkodowania.
Jak wybrać odpowiednią agencję ubezpieczeniową?
A jak wybrać OC radcy prawnego, aby być zadowolonym z zakresu polisy? Chcąc skusić swoimi ofertami klientów, działające na rynku zakłady ubezpieczeniowe cały czas modyfikują i wzbogacają swoje oferty polisowe. Oczywiście, najwięcej radców zwraca w pierwszej kolejności swoją uwagę na cenę ubezpieczenia. Po produkty przystępne cenowo sięgają najczęściej dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową radcy prawni. Oczywiście niska cena nie oznacza gorszej jakości. Nie bez znaczenia jest też forma składki. Może być ona np. roczna czy miesięczna. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić wszystkie parametry, zakres polisy oraz sumę gwarancyjną. Dobrze jest też zapoznać się z opiniami klientów, którzy skorzystały z oferty danego ubezpieczyciela. Wsparciem w doborze ubezpieczenia OC mogą okazać się też inni, bardziej doświadczeni radcy prawni. Unikajmy firm ubezpieczeniowych ze słabymi opiniami, niezaufanych i nieprofesjonalnych.
OC radcy prawnego daje mu możliwość spokojnego wykonywania swoich obowiązków, bez ryzyka ponoszenia szkód z własnej kieszeni.