Czy ubezpieczenie OC biura rachunkowego jest obowiązkowe?

Czy biuro rachunkowe jest zobowiązanie do wykupienia polisy OC? Tak, takie ubezpieczenie w przypadku prowadzenia tego rodzaju działalności jest obowiązkowe, a jego zakup powinien być jedną z pierwszych czynności dokonanych przez przedsiębiorcę.

Ubezpieczenie dla biur rachunkowych a postawa prawna

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez biura rachunkowe jest uwarunkowany przepisami prawa, a dokładniej rozporządzeniem Ministra Finansów z 6 listopada 2014 roku. Według przepisów obowiązek posiadania polisy OC nakładany jest na wszystkie podmioty, które wykonują działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez biura rachunkowe jest uwarunkowany przepisami prawa, a dokładniej rozporządzeniem Ministra Finansów z 6 listopada 2014 roku

Biura rachunkowe powinny pamiętać o tym, że zgodnie z powyższym rozporządzeniem termin zawarcia umowy ubezpieczenia musi być zawsze zgodny z terminem rozpoczęcia działalności gospodarczej. W praktyce wiąże się to z koniecznością załatwienia spraw formalnych związanych z kwestią ubezpieczenia jeszcze przed oficjalnym zarejestrowaniem działalności. W tym przypadku choćby minimalna zwłoka jest zagrożona grzywną finansową.

Dlaczego polisa OC dla biur rachunkowych jest ważna?

Wykup ubezpieczenia OC dla biura rachunkowego jest istotny przede wszystkim ze względu na zakres ochrony. Taka polisa chroni biuro przez wieloma szkodami wynikającymi z nieprawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Praca takich miejscach wymaga ogromnej staranności i dotrzymywania terminów, a polisa OC zabezpiecza przez wszelkiego rodzaju błędami, jakie mogą zostać popełnione w tym zakresie. Jeżeli biuro rachunkowe wskutek zaniedbania czy zaniechania doprowadzi do sytuacji narażenia klienta na karę finansową lub grzywnę, szkody te zostają pokryte z polisy OC (https://ubezpieczeniabielsko24.pl/obowiazkowe-ubezpieczenie-oc-biura-rachunkowego-dlaczego-jest-tak-istotne/).

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez biura rachunkowe jest uwarunkowany przepisami prawa, a dokładniej rozporządzeniem Ministra Finansów z 6 listopada 2014 roku

Oczywiście polisa OC w przypadku biur rachunkowych, podobnie jak w przypadku innych podmiotów korzystających z tego rodzaju zabezpieczenia, ma swoje wyłączenia. W tym przypadku ubezpieczenie OC nie będzie pokrywało strat związanych z ogółem działań kadrowo-płacowych. Polisa nie pokrywa również szkód polegających na zapłacie kar umownych. W większości przypadków ochrona nie obejmuje również zaniechań i błędów popełnionych podczas prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w księgowości uproszczonej. W [przypadku polisy OC przepisy regulują nie tylko zakres ubezpieczenia, ale również wysokość kwoty gwarancyjnej, na jaką opiewa ubezpieczenie. Obecnie wynosi ona 43 434 zł.

Najlepsza polisa OC dla biura rachunkowego – czym się sugerować przy wyborze ubezpieczenia?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie biur rachunkowych. W związku z tym coraz więcej firm ubezpieczeniowych ma taką polisę w swojej ofercie. To dobra wiadomość dla biur rachunkowych, które mają znacznie więcej możliwości co do wyboru najkorzystniejszej oferty. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze polisy? Jednym z ważniejszych czynników, które warto mieć na uwadze, jest wysokość składki, jaką należy płacić firmie ubezpieczeniowej za ochronę. Warto postawić na ofertę firmy dającą możliwość zwiększenia sumy gwarancyjnej – to pozwala na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej, w zakresie którego nie obejmuje standardowa oferta.

Każde biuro rachunkowe jest zobowiązane do wykupienia polisy OC – tak wynika z przepisów prawa. Nie jest to jednak przykry obowiązek, ponieważ polisa OC chroni biuro od odpowiedzialności za ich błędu, które mogłyby narazić ich klientów na straty materialne w postaci grzywny czy innej kary finansowej. Warto poświecić nieco czasu na znalezienie najlepszej oferty z najkorzystniejszym, rozszerzonym poza standard pakietem ochrony.