Ubezpieczenia turystyczne, które dotyczą wyjazdów w góry, pokrywają koszty interwencji ratowników, oraz koszty leczenia, zapewniają również NNW, OC, a także ochronę bagażu oraz sprzętu sportowego.
W ubezpieczenie górskie warto zainwestować, ponieważ góry zawsze stanowią wyzwanie, bez względu czy to wiosna czy zima. Kupując ubezpieczenie można zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo w górach.
Jakie zagrożenia czyhają na ludzi w górach?
W górach bywa niebezpiecznie, bez względu na porę roku. Można się potknąć, poślizgnąć, zabłądzić, albo upaść. Człowiek niedoświadczony, który chce zdobyć górskie szlaki, naraża się na upadek z wysokości, na spadające kamienie. Zawsze może się okazać również, że wziął ze sobą niewłaściwy sprzęt. Natomiast w zimie często dochodzi do wypadków na stokach. Są to wszelkiego rodzaju urazy nóg i kręgosłupa, a także głowy. Bez względu na cel, w jakim jedzie się w góry, warto wykupić sobie ubezpieczenie górskie.
Rodzaje ubezpieczeń górskich
Różne wyjazdy w góry będą wymagały również różnych ubezpieczeń. Każdy, kto wyjeżdża na narty albo snowbord, będzie potrzebował takiego ubezpieczenia, które będzie zawierało klauzulę o sportach ekstremalnych oraz ubezpieczenie OC sportowe. Ubezpieczenia zawierane w dobrych firmach zapewniają także zwrot za uszkodzony sprzęt nie tylko właściciela polisy, ale także osób poszkodowanych.
Każdy, kto wyjeżdża w góry, powinien posiadać zarówno ubezpieczenie OC jak i NNW. Ubezpieczenia te nie obejmują jednak sportów wysokiego ryzyka, takich jak sporty wodne, np. kajakarstwo w rzekach górskich, wspinaczka wysokogórska, skałkowa, jazda rowerem po górskich trasach, a także trekkingi na dużej wysokości.
Każda wyprawa górska, która jest ekstremalnie niebezpieczna, wymaga ubezpieczenia droższego. Jednak nawet jednodniowe ubezpieczenie górskie może być bardzo przydatne i pomóc w zaoszczędzeniu dużych pieniędzy, które trzeba by było wydać na leczenie za granicą, kiedy dozna się wypadku na stoku.
Jakie powinno być dobre ubezpieczenie górskie?
Każde dobre ubezpieczenie powinno być tak dobrane, aby chroniło przede wszystkim przed kosztami, które mogą być poniesione na udzielenie pomocy ratowniczej oraz bezpośrednio, przez specjalne służby. Wybór ubezpieczenia górskiego będzie uzależnione ściśle od tego, jaki będzie cel wyprawy. Wszystkie polisy podzielone są ze względu na to, jaki zakres ubezpieczenia obejmują. Najtańsze ubezpieczenia to wydatek rzędu kilku złotych za jeden dzień, natomiast im dłuższa i niebezpieczniejsza wyprawa, tym koszt wyższy.