Zalety posiadania OC na rower

Kierowcy samochodów są przyzwyczajeni do regularnego nabywania ubezpieczenia OC. Dzięki temu wiedzą, że cokolwiek wydarzy się na drodze będą mogli liczyć na pomoc i wsparcie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. OC na rower niestety nie jest powszechnie wykupywane przez rowerzystów. Ubezpieczenie ma wiele zalet dla których warto się nim zainteresować.

Co obejmuje ubezpieczenie dla rowerzystów?

Firmy ubezpieczeniowe stworzyły osobny produkt przeznaczony dla aktywnych rowerzystów. Ubezpieczenie obejmuje rekreacyjną jazdę na rowerze. Jednak może posiadać rozszerzenie, które będzie zawierało również ekstremalne formy kolarstwa. Do najpopularniejszych sportów należą:

  • kolarstwo górskie – MTB;
  • kolarstwo przełajowe;
  • kolarstwo torowe;
  • kolarstwo zjazdowe – downhill;
  • kolarstwo BMX.

Rozszerzone ubezpieczenie zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia ciała lub śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku. Kolarstwo jest sportem niebezpiecznym. Uprawianie go łączy się z jazdą z dużą prędkością lub w bardzo trudnych warunkach terenowych. Z tego powodu uszkodzenia spowodowane wypadkami mogą być bardzo rozległe i bezpośrednio zagrażać życiu. Dlatego odpowiednia profesjonalna opieka bezpośrednio po zdarzeniu jest niezwykle istotna.

OC na rower – od czego chroni?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może przydać się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Na przykład w trakcie nagłej awarii hamulca rowerzysta nie zdąży wyhamować i uderzy w wystawę sklepową. Jeśli sprawca szkody nie posiada OC będzie musiał za nową szybę i jej wstawienie zapłacić z własnej kieszeni.

Bardzo poważne kwoty związane są z uszkodzeniami ciała i spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowani zazwyczaj domagają się zwrotu nakładów poniesionych na leczenie oraz rehabilitacje. W zależności od stopnia spowodowanego uszczerbku sumy, które będzie trzeba wypłacić mogą być bardzo wysokie (więcej).

Czy ubezpieczenie obejmuje kradzież roweru?

Niektórzy ubezpieczyciele proponują polisy obejmujące także zdarzenia dotyczące kradzieży roweru. Najczęściej uzależnione są one od wieku roweru oraz miejsca, w którym są przetrzymywane. Raczej firma nie zgodzi się na ubezpieczenie dziesięcioletniego roweru, który całą zimę stoi w niezamykanej komórce. Jednak nowe rowery mogą być objęte ochroną na wypadek kradzieży. Dodatkową opcją jest rozszerzenie ubezpieczenia o bagaż przewożony na rowerze.

OC chroni rowerzystów przed niespodziewanym dużym wydatkiem z spowodowanym na skutek nieszczęśliwego wypadku.