Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu od utraty dochodu?

Ubezpieczenie od utraty dochodu jest rozwiązaniem, które zabezpiecza nas przed finansowymi skutkami wielu niekorzystnych zdarzeń. Część z ubezpieczeń jest obowiązkowa. Wiedzą o tym dobrze wszyscy posiadacze samochodów. Warto jednak rozważyć wykupienie nieobowiązkowej polisy przydatnego ubezpieczenia. Takim narzędziem może być ubezpieczenie od utraty dochodu. Czym się ono charakteryzuje? Kiedy warto wykupić polisę? Szczegóły w poradniku.

Na czym polega ubezpieczenie od utraty dochodu?

Opisywana formuła zabezpiecza posiadacza polisy przed skutkami nagłej utraty płynności finansowej. Ubezpieczenie utraty dochodu może przydać się w przypadku długotrwałej niezdolności do pracy. Polisa może obejmować również skutki nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje także skutki utraty pracy lub zawieszenia działalności gospodarczej. Katalog zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową może być długi. Jest on ustalany przez każdego ubezpieczyciela we własnym zakresie. Warto więc zapoznać się dokładnie z dokumentem opisującym warunki ubezpieczenia przed zawarciem umowy.

Jak działa ubezpieczenie od utraty dochodu?

Zaletą ubezpieczenia od utraty dochodu jest minimum formalności. Do zawarcia polisy nie jest wymagane żadne badania lekarskie. Jest to duża przewaga tej formuły nad ubezpieczeniem na życie. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia zadeklarowanej przez wnioskodawcę podczas podpisywania umowy. W przypadku czasowej niezdolności do pracy zazwyczaj wymagane jest zwolnienie lekarskie trwające minimum 30 dni. Odszkodowanie wypłacane jest w pierwszym lub trzydziestym pierwszym dniu zwolnienia. W większości ofert wypłata odszkodowania rozkładana jest na dwanaście miesięcznych rat.

Dla kogo ubezpieczenie od utraty dochodu?

Zakup ubezpieczenia powinny rozważyć osoby posiadające kredyt hipoteczny w banku. Polisa zabezpieczy płynność opłacania rat kredytowych w przypadku wystąpienia problemów z uzyskiwaniem regularnych dochodów. Składka miesięczna w podstawowym wariancie powinna wynosić około 30 złotych. Nie jest to kwota, która stanowi duże obciążenie domowego budżetu. Ubezpieczyciele stosują ograniczenia dotyczące zawodów objętych ochroną. Zakup polisy może nie być dostępny dla przedstawicieli niektórych profesji. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w warunkach ubezpieczenia. Na rynku ubezpieczeń panuje jednak duża konkurencja. W przypadku problemów z zawarciem umowy ubezpieczenia w wybranym towarzystwie warto porównać pozostałe oferty dostępne na rynku.