Jakie kwestie powinien wziąć pod uwagę lekarz przy wyborze ubezpieczenia?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia przez lekarza ma zdecydowanie większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. W najprostszym możliwym ujęciu w przypadku ewentualnego roszczenia pacjenta będzie pozwalało na uniknięcie wypłaty zadośćuczynienia czy renty. Czym dokładnie powinny cechować się dobre ubezpieczenia lekarzy?

Obowiązkowe OC nie będzie wystarczające

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obowiązkowe OC lekarza, które jest dokładnie opisane w rozporządzeniu może niestety nie być wystarczające dla specjalistów wykonujących operacje i zabiegi podwyższonego ryzyka. Doskonałymi przykładami mogą być anestezjolodzy, ginekolodzy-położnicy, chirurdzy, czy medycy, którzy wykonują różnego rodzaju zabiegi wymagające zgody pacjenta. Należy zaznaczyć, że znacznie wyższy poziom ochrony jeżeli chodzi o sumę ubezpieczenia, zagwarantuje dobrowolne OC. Obecnie na rynku jest bardzo dużo dostępnych rozwiązań. Osoby zainteresowane mogą ubezpieczyć się na kwotę oscylującą od 50 tysięcy do nawet 2 milionów złotych.

 

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia przez lekarza ma zdecydowanie większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać

Rekomendowane jest, by wybór był determinowany nie tylko rodzajem specjalizacji. Można zaobserwować, że z roku na rok rekompensaty są coraz wyższe. Warto również bardzo dokładnie zweryfikować, jaka suma ubezpieczenia została przewidziana za jedno zdarzenie szkodowe. Lekarz musi zorientować się, czy będzie ona w stanie pokryć wszystkie powstałe szkody. Wspomniany fakt ma ogromne znaczenie. Jeden lekarz może bowiem popełnić nawet dwa błędy podczas trwania jednej polisy. Rekomendowane jest zastanowienie się nad polisą gwarantującą ochronę w wysokości 500 tysięcy złotych za jedno zdarzenie, a także 1 milion złotych na wszystkie zdarzenia.

Zadbanie o kompleksowość

Jest to kolejny bardzo ważny aspekt, który powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze ubezpieczenia. Dostępne na rynku ubezpieczenia mogą zabezpieczyć lekarza w przypadku ewentualnych roszczeń pacjenta. Świetnym przykładem dodatkowej opcji może być ochrona prawna. Ubezpieczenie pokryje koszt biegłych, adwokata czy procesu. Lekarz może podjąć decyzję o rozszerzeniu ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków z HIV. lub WZW.

Ubezpieczenie zapewni wtedy wypłatę świadczenia pieniężnego zarówno w przypadku zakażenia WZW lub HIV, jak i trwałego uszczerbku na zdrowiu w pracy. Wspomniane ubezpieczenie jest rekomendowane wszystkim lekarzom wykonującym zabiegi endoskopowe, chirurgiczne czy z zakresu radiologii interwencyjnej. Nad ubezpieczeniem powinni zastanowić się także lekarze, którzy pracują na kontraktach.

Zweryfikowanie wiarygodności ubezpieczyciela

Lekarze nie mogą pod żadnym pozorem bagatelizować znaczenia ubezpieczyciela, u którego zostanie ostatecznie wykupiona polisa OC. Godny uwagi jest fakt, że na rynku działa bardzo mała liczba podmiotów oferujących ubezpieczenia zawodowe. Świetnym rozwiązaniem będzie bardzo dokładne rozeznanie się w ofertach multiagencji ubezpieczeniowych, których specjalizacją są ubezpieczenia zawodowe. Należy zaznaczyć, że bardzo często mają w swojej ofercie identyczny produkt, ale znacznie niższą cenę w porównaniu do tej  proponowanej przez agenta reprezentującego określonego ubezpieczyciela.

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba lekarzy korzysta z ofert ubezpieczycieli działających tylko online. Ubezpieczenia zawierane są przez internet. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich specjalistów, nie jest do tego potrzebna wybitna znajomość komputera. Godny uwagi jest fakt, że polisa zostaje dostarczona na adres wybrany przez specjalistę.