Każde wyjście w góry wiążę się z mniejszym lub większym ryzykiem. Warunki na szlakach, nawet tych pozornie najłatwiejszych mogą być zmienne. W górach szybko zmienia się także pogoda. Dlatego wypadki, zabłądzenie, czy inne problemy mogą przydarzyć się praktycznie każdemu. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykupienie specjalnego ubezpieczenia górskiego. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Ubezpieczenie w góry – najważniejsze informacje
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Polsce GOPR i TOPR jest odpowiedzialny za ratownictwo w górach, a ich pomoc jest całkiem bezpłatna. Jednak planując wyjazd za granicę dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia.
Takie usługi jak akcja poszukiwawcza, akcja ratownicza, odnalezienie zwłok, transport specjalistyczny czy opieka medyczna kosztuje bardzo dużo. Bez wykupienia ubezpieczenia można się narazić na spore problemy. Dodatkowo w grę wchodzą także inne koszty jak np. koszty pobytu osoby, która ma nam towarzyszyć, opieka prawna, koszty związane z uszkodzeniem sprzętu itd.
O czym pamiętać wybierając polisę ubezpieczeniową
Wybierając ubezpieczenie w góry należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, które zapewnią optymalną opiekę. Przede wszystkim znaczenie ma:
- to czy oferta ubezpieczenia pokrywa koszy ewentualnych akcji ratunkowych czy poszukiwawczych,
- czy ubezpieczenie obejmuje dodatkowe koszty opieki medycznej,
- czy wysokość zwrotu kosztów ewentualnej akcji ratunkowej lub poszukiwawczej jest w danym regionie wystarczające i adekwatne do panujących tam kosztów,
- jakiego rodzaju działalności górskiej dotyczy danej osoby, czy ubezpieczenie dotyczy także konkretnych dyscyplin sportowych oraz szczególnych warunków,
- czy polisa jest dopasowana do warunków panujących daną porą roku, do warunków terenowych oraz pogody charakterystycznej dla danego regionu,
- czy polisa zawiera OC czyli pokryje następstwa zdarzeń, które powstały z winy osoby ubezpieczonej,
- jak wyglądają koszty leczenia i hospitalizacji w danym kraju i regionie.
Warto zaznaczyć, że nawet wybierając się w Tatry w okolice granicy ze Słowacją, warto wykupić ubezpieczenie, ponieważ jakikolwiek upadek czy zdarzenie po stronie Słowackiej sprawia, że tamtejsze Pogotowie Ratunkowe HZS wystawi rachunek do opłacenia.
Osoby, które bardzo często wybierają się w góry, powinny zastanowić się czy lepszym i bardziej korzystnym rozwiązaniem nie będzie wykupienie ubezpieczenia rocznego.
Ubezpieczenie w góry dla bardziej zaawansowanych – co powinno zawierać?
Ubezpieczenie w góry powinien wybrać każdy, zarówno osoby które wybierając się na lżejsze wycieczki, jak i ci, którzy preferują bardziej ekstremalny sposób spędzania czasu wolnego w górach.
Osoby, które planują także np. jazdę po górach na rowerze, biegi górskie, wspinaczki w trudno dostępne miejsca, czy wchodzenie na wysokie szczyty, powinny zdecydować się na ubezpieczenie o szerszym zakresie. Warto więc dokładnie zapoznać się z warunkami polisy, aby nie być później zdziwionym. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest także wykupienie wspomnianego wcześniej OC.
Oferty ubezpieczycieli dotyczące ubezpieczenia górskiego dostępne są w różnych warunkach cenowych. Polisę można dopasować do swoich potrzeb i wybrać rozwiązanie idealnie pasujące do charakteru wycieczki, podejmowanych atrakcji oraz warunków panujących w danym miejscu.
W górach może dojść do różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Warto wykupić właściwe ubezpieczenie przed wyjazdem, aby cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem, a w razie jakiś niemiłych niespodzianek być zabezpieczonym.